EU:n kriisivalmius vahvistuu Suomessa – THL käynnistää OC Logisticsin käyttöönoton
Suomalainen OneClinic teki viime vuonna sopimuksen Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) kanssa OC Logistics -järjestelmän toimituksesta THL:n lääketukkukaupan käyttöön. Järjestelmän avulla lääketukkukaupan rokotteiden ja lääkevalmisteiden hankinta, varastointi ja jakelu nostetaan uudelle tasolle. Samaa järjestelmää tullaan hyödyntämään myös rescEU-hankkeen uhka- ja kriisitilanteisiin varautumisessa.
Yksi THL:n lääketukkukaupan keskeisistä tehtävistä on hankkia ja jaella kansalliseen rokotusohjelmaan kuuluvat rokotteet. Viime vuosina lääketukkukaupan toiminta on jatkuvasti laajentunut ja monipuolistunut. Tukkukaupan johtaja Toni Relander kertoo tehtäväkentän laajenneen merkittävästi, kun kaupan vastuulle tuli lääkevalmisteiden hankinta ja varastointi rescEU-hankkeeseen kuuluviin valmiusvarastoihin.
Käyttöönotto alkuvuodesta
Tällä hetkellä käynnissä on OC Logistics -järjestelmän hyväksymistestaus, ja käyttöönotto tapahtuu ensi vuoden alussa.
”Kyseessä on ollut iso projekti, jopa meidän mittakaavassamme”, kertoo OneClinicin toimitusjohtaja Veli-Matti Pietilä. ”Logisticsin kautta pyörii vuosittain yli sata tuhatta tilausta ja varastotapahtumaa, mutta THL:n projektin turvaluokitus ja valmiusvarastoihin liittyvät erityispiirteet nostivat projektin vaatimukset uudelle tasolle.”
Geopoliittinen tilanne on muuttanut suhtautumista lääkinnällisten tuotteiden varastointiin ja logistiikkaan koko Euroopan alueella. Pandemia yllätti vuonna 2020 monet rokotteiden ja suojavarusteiden jakelusta vastaavat tahot pahanpäiväisesti. ”Enää sellaiseen ei ole varaa”, muistuttaa Pietilä. ”Meillä on Venäjän rajanaapurina erityisasema monessa mielessä. Euroopassa ja erityisesti Ruotsissa arvostetaan meidän resilienssiämme poikkeustilanteissa. Täällä käytettäviä ja käyttöön otettavia ratkaisuja seurataan tarkasti.”
EU-tason varautuminen vahvistuu
RescEU-hankekokonaisuuteen kuuluu EU:n yhteisiä valmiusvarastoja eri puolilla Eurooppaa. Hankkeen tarkoituksena on tehostaa EU:n valmiuksia vastata laaja-alaisiin suuronnettomuuksiin sekä uhka- ja kriisitilanteisiin. Suomeen perustettu uusi rescEU-varasto keskittyy rokotteisiin, lääkkeisiin, hoitotarvikkeisiin ja lääkinnällisiin laitteisiin, joita tarvitaan valmistauduttaessa kemiallisiin, biologisiin, radioaktiivisiin tai ydinmateriaalien aiheuttamiin uhkiin.
”RescEU-varmuusvarastointi edellyttää meiltä uutta ajattelumallia”, THL:n Toni Relander toteaa.
”OC Logistics tulee olemaan merkittävässä roolissa kriisitilanteisiin varautumisen ja niiden hallinnan kannalta”, arvioi Veli-Matti Pietilä. ”Eikä tämä koske vain Suomea, vaan kyseessä on koko EU:n laajuinen asia.”
